Публикатор

Barometr zawodów - badanie WUP

Edycja 2015 - prognoza 2016
W końcu 2015 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie zrealizował w ramach konwencji field work rozeznanie zapotrzebowania na kwalifikacje w województwie podkarpackim pod nazwą "Barometr zawodów". Jego wyniki formułowane są dla każdego powiatu i województwa w kraju. Źródłem danych są wywiady z ekspertami, którzy spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnicy badania będący pracownikami powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia i innych instytucji rynku pracy określali następujące zagadnienia:
  • Jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku?
  • Czy będzie ono rosnąć, maleć lub czy pozostanie bez zmian?
  • Jak będzie kształtować się relacja między dostępną siłą roboczą, a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie?
  • Czy wystąpi deficyt albo nadwyżka poszukujących pracy lub czy popyt i podaż na dane kwalifikacje równoważą się na lokalnym rynku pracy?
 
Koncepcja barometru pochodzi ze Szwecji. Metoda została opracowana w latach 90. XX w. jako komponent systemu prognozowania zmian w strukturze pracowników. W 2007 r. „Barometr zawodów" został zaadaptowany przez służby zatrudnienia w Finlandii. W 2009 r. idee te zostały z powodzeniem przeszczepione na grunt krajowy przez specjalistów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Poznali oni założenia projektu podczas wizyty studyjnej w Turku (Finlandia). W tym samym roku przeprowadzono badania pilotażowe w województwie małopolskim, współpracując z powiatowymi urzędami pracy. Od 2010 r. „Barometr zawodów" realizowany jest corocznie w Małopolsce. W 2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło decyzję o rozszerzeniu badania. Koordynatorem krajowym został Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a realizatorami terenowymi wszystkie wojewódzkie urzędy pracy w kraju.
Dotychczas gromadzone dane statystyczne nie opisują w całości sytuacji na rynku pracy. Z tego powodu powstała potrzeba uzupełnienia istniejących informacji badaniem jakościowym. Uczestnicy badania oceniali tylko te zawody, które występują na rynku pracy w województwie podkarpackim. Po przeprowadzeniu paneli w każdym powiecie, wygenerowany został zbiorczy barometr dla województwa, który jest agregacją informacji zawartych w poszczególnych panelach powiatowych. Barometr jest jednoroczną prognozą sytuacji w zawodach, które zostają określone jako:
  • deficytowe,
  • zrównoważone,
  • nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.
Zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).
Zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Wyniki barometru zawodów dla województwa podkarpackiego zawiera strona internetowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Zestawienia pokazują zawody jakie zostały zaklasyfikowane do deficytowych, zrównoważonych lub nadwyżkowych w poszczególnych powiatach i w województwie. Funkcjonuje również ogólnopolska strona internetowa pod adresem https://barometrzawodow.pl. Można tam pobrać poszczególne raporty wojewódzkie i ogólnopolski czy przeglądać wyniki on-line. Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody za pomocą różnorodnych nośników: plakatów, tabel i map. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania.

Załączniki

Raport dla województwa podkarpackiego
Raport dla województwa podkarpackiego.pdf 1986 KB
Raport ogolnopolski
Raport ogolnopolski.pdf 8052 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display